Pěstitelské techniky: SoG (Sea of Green)

1.část

Je věcí každého pěstitele, zvolit si pěstební techniku podle vlastního vkusu. Každému sedí něco jiného – jeden bude radši pracovat s rostlinami menšího vzrůstu, další může preferovat vyšší rostliny s většími květy.

Možností je dost a každý si může vybrat techniku, která mu bude sedět nejlépe. Nejdůležitějším aspektem pro výběr techniky pěstování je, zda budou rostliny pěstovány ze semen či klonů. U některých odrůd na tom nezáleží, u některých to zase jinak než z klonů nejde. V tomto článku se dočtete o jedné z nejvyužívanějších pěstebních technik vedoucích ke zvýšení produkce – SoG.

SoG neboli Sea of Green (moře zeleně) je momentálně asi nejpoužívanější technikou pro zvýšení počtu pěstebních cyklů a maximalizací výnosů. Touto technikou je možné pěstovat v jakémkoliv médiu.

Tato metoda spočívá v tom, že se větší množství mladých rostlin zasadí těsně vedle sebe, aby vyplnily prostor a růstová fáze se jim tak zkrátí na minimumí.

Protože jsou rostliny těsně vedle sebe, nemusí být ve vegetativní fázi dlouho. Nejen, že ušetříte finance za elektrickou energii, ale také odpadá nutnost zastříhávání, ohýbání a podobných úprav.

Potom už zbývá poznat správnou chvíli a rostliny přepnout do fáze květu. Tím, že jsou rostliny menšího vzrůstu, mají kratší mezipatra (internodia) a vaše osvětlení je tak prosvítí po celé jejich výšce. Většina energie, kterou rostlina dává do produkce květů, půjde do centrálního květu, protože při tak krátké době růstu nestačí vytvořit mnoho postranních větví. Pokud vlastníte dost silný zdroj světla, je také velice pravděpodobné, že budou květy i ve spodních částech rostliny dobře prosvíceny, krásně se nafouknou a spojí do jedné velké, popřípadě budou menší ale i tak pevné a kompaktní.